ابزار هدایت به بالای صفحه

پشتیبانی

5 منشور مهم در پروژه - مهندسی صنایع پیام نور گرگان
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری
 
مهندسی صنایع پیام نور گرگان
Industrial Engineer Payamenoor Gorgan
درباره مهندسی صنایع


2 گونه تعریف از مهندسی صنایع : 1-مهندسی صنایع را می توان کاربرد اصول و فنون مهندسی مدیریتی به منظور بهبود، طراحی و نصب سیستم هایی شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژی و تجهیزات برای فراهم آوردن امکان تولید کالاها و ارائه خدمات بشکل کارآ و مطلوب دانست. برای بررسی، ارزیابی و کاربرد این سیستم ها، دانش و مهارت های علوم ریاضی، علوم فیزیکی و علوم اجتماعی به همراه فنون طراحی مهندسی موردنیاز است. فعالیت های مهندسی صنایع همانند پلی است که ارتباط بین اهداف مدیریت و عملکرد عملیاتی سازمان را ایجاد می نماید. مهندسان صنایع بیشتر درگیر افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی، روش ها وفناوری اند. حال آنکه سایر رشته های مهندسی بیشتر درگیر ماهیت فنی فرآیندها و فرآورده ها می باشند. 2-با پیشرفت و تحول سریع علوم و فنون و پیچیدگی های روز افزودن آن، بالطبع نظامهای تولیدی و خدماتی نیز گسترش یافته اند که در این میان اداره صحیح و مناسب این گونه واحدها مستلزم بکارگیری تکنیک های علمی و پیشرفته جهت پیشبینی مدلسازی، برنامهریزی، تأمین و تدارک، اجرا و نظارت و ارزیابی نتایج حاصله در راستای وظایف مدیریتی است. همانطوری که میدانیم فعالیت هر نظام اعم از تولیدی یا خدماتی با اتکا بر فناوری خاص آن امکان تداوم و استمرار دارد و صرفنظر از ماهیت فنی و صنعتی امر، فناوری دارای چهار جز اصلی یعنی شامل ۱) تجهیزات، امکانات تولیدی و خدماتی ۲) مدیریت و سازمان ۳) نیروی انسانی ۴) دانش فنی است. از آنجا که رشته های مهندسی مرسوم نظیر مهندسی مکانیک، برق، ساختمان و ... بیشتر به ابعاد فنی صنعت (مورد ۱ و ۴) توجه دارند. در فرایند کسب و کار رقابتی به تنهایی پاسخگوی مسائل پیچیده خدمات مهندسی و مدیریتی مدرن امروزی که بصورت سیستماتیک تحولات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و باورهای انسانی را در چرخه حیات سیستمهای مورد توجه خود لحاظ نمینمایند نیستند. لذا برای رفع چنین کمبودهایی در قرن حاضر بویژه طی چند دهه اخیر، رشته جدیدی تحت عنوان مهندسی صنایع با بهره گیری از علوم ریاضی، فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و تکنیکها و فنون مهندسی بوجود آمده است. با توجه به مراتب فوق شاید مناسب بود این رشته با عنوان مهندسی مدیریت معرفی میشد، چرا که کاربردهای آن محدود به صنعت نیست و هر موسسه انتفاعی و غیر انتفاعی با جنبه صنعتی یا خدماتی میتواند از فنون و تکنیک های مهندسی صنایع بهره گیرد. مبحث صرف منابع و حصول حد اکثر نتیجه از منابع مصروفی چیزی نیست که منحصر به صنعت یا بنگاه خاصی باشد و امروزه با توجه به کمبود ارتقاع سطح بهرهوری امری ضروری و حیاتی محسوب میشود که نشانگر بستر گسترده برای فعالیتهای مهندسی صنایع نفتی میشود . مهندسی صنایع در حرفه ها و مشاغلی همچون، بانکداری، خدمات مشاورهای، صنعت بیمه، شرکتهای هواپیمایی، کشتیرانی، بیمارستانها، کارخانجات، کشت و صنعت، خدمات شهری، استادیومهای ورزشی و یا هر مکان دیگری که نیاز به برنامه ریزی، هدایت و مدیریت و ارتقا بهره وری میباشد کاربرد دارد. برای ارائه نظرات و پیشنهادات
کاربران سایت
یکشنبه 9 خرداد 1395 :: 09:43 ب.ظ ::  نویسنده : محمد نادرپور

به نام خدا

- منشور پروژه

منشور پروژه می تواند به عنوان یک چراغ سبز جهت حرکت رو به جلوی پروژه در نظر گرفته شود. فعالیت های پروژه می توانند به محض اینکه منشور پروژه تهیه و تأیید گردید آغاز شوند. هدف این سند مشخص کردن دلایل و اهداف انجام پروژه، مواردی که در محدوده و یا خارج از محدوده هستند و مهم تر از همه بودجه پروژه و افرادی که اختیار هزینه کردن این منابع را دارند است.
منشور پروژه همچنین نقش یک نیروی ثبات دهنده را نیز بازی می کند. ممکن است تیم پروژه به این فکر باشد که بخش هایی از پروژه را نیمه کاره رها کرده و یا بخش هایی را حذف کند. این افکار و نظرات موجب ایجاد خزش محدوده بر اساس نظرات شخصی افراد می گردد. منشور پروژه می تواند به عنوان یک نقطه مرجع برای هدف اصلی پروژه باشد تا پروژه قربانی خزش محدوده نگردد.

- برنامه زمانبندی پروژه

برنامه زمانبندی پروژه سند مهم بعدی برای اجرای بهینه پروژه است. تعریف اصلی پروژه (یک تلاش موقت با یک شروع و پایان مشخص که برای رسیدن به اهداف یکه انجام می شود) درباره اهمیت برنامه زمانبندی صحبت می کند. برنامه زمانبندی زمان شروع و پایان پروژه را مشخص کرده و پروژه را به فازها و سپس فعالیت ها می شکند. به هر فعالیت زمان، منبع و وابستگی نسبت به فعالیت های دیگر تخصیص داده می شود. سپس این سند به عنوان خط مبنای مقایسه پیشرفت واقعی و برنامه ای مد نظر قرار می گیرد.

- گزارش وضعیت

بسیار مهم است که همه افراد از وضعیت پیشرفت فعالیت های پروژه آگاه باشند. بهترین راه برای این کار توزیع گزارش وضعیت پروژه است. یک گزارش وضعیت باید شامل جواب سوال های زیر باشد:
• پس از گزارش قبلی چه فعالیت هایی در پروژه به اتمام رسیده اند؟
• پس از این چه فعالیت هایی باید انجام شوند؟
• چه فعالیت هایی در انتظار به اتمام رسیدن هستند؟
• آیا پروژه به مورد خاصی نیاز دارد که درباره آن بحث شود؟
یک گزارش وضعیت پروژه نباید پیچیده بوده و باید به سادگی قابل فهم باشد. بهتر است که در گزارش از رنگ های معنی دار استفاده شود تا در یک نگاه اطلاعات اصلی را به خواننده منتقل کند. اگر یک مدیر اجرایی وضعیت بخشی از پروژه را سبز ببیند به آن زیاد فکر نخواهد کرد و وقت و انرژی خود را صرف بخش هایی از پروژه خواهد کرد که در گزارش دارای رنگ زرد یا قرمز هستند.

- فهرست ریسک ها

وظیفه شما به عنوان مدیر پروژه به اتمام رساندن پروژه است. اما همیشه نیروهایی در کار است که شما را از اتمام کار بازمی دارد. این نیروها به عنوان ریسک شناخته می شوند. این ریسک ها می تواند از بیمار شدن یک نیرو گرفته تا عدم ادامه همکاری یکی از تأمین کنندگان گسترده باشد.
شما باید این ریسک ها را به صورت نظم یافته جمع آوری کرده و از تبدیل شدن آنها به مشکلات بزرگ جلوگیری کنید. این ریسک ها را در فرم های ثبت ریسک بنویسید و بر اساس احتمال وقوع و تأثیر آنها بر پروژه دسته بندی کنید. سپس برای هر ریسک استراتژی پاسخ تدوین کرده تا حتی الامکان از وقوع آن جلوگیری کنید.

- برنامه ارتباطات

آخرین سندی که هر پروژه باید داشته باشد برنامه ارتباطات است. کارهای زیادی در طول اجرای پروژه انجام می شود و این بسیار سخت است که به یاد داشته باشید چه کسی از چه چیزی باید اطلاع داشته باشد و چه زمانی به اطلاعات نیاز دارد. یک برنامه ارتباطات فکر شده عدم هماهنگی ها را به حداقل رسانده و همه افراد را در سطح آگاهی مورد نظر نگه می دارد.
دسته بندی ها
آمار بازدید از سایت
  • تعداد بازدیدکنندگان: 197028